Zacząłem pracę doktorską i miałem nowe zadania, które wymagały narzędzi programowych. Myślałem, że używanie odpowiedniego oprogramowania pozwoli utrzymać wysoką produktywność mojego doktoratu, ale jest tyle do spróbowania. Różne programy, wersje, ceny, platformy i tak dalej.

Zacząłem próbować tak wielu alternatyw dla zarządzania projektami, synchronizacji plików lub obsługi mojej literatury. Spędziłem tyle czasu na wypróbowywaniu oprogramowania, że moja wydajność pracy doktorskiej spadła. Zajmowałem się próbowaniem oprogramowania i czytaniem recenzji narzędzi.

Jeśli chcesz jak ja, możesz spróbować nowego oprogramowania przez jakiś czas. Jeśli chcesz szybko poruszać się w nauce, znalezienie najlepszego oprogramowania do swoich zadań to strata czasu.

Co ma znaczenie podczas pisania pracy

Piekarz robi chleb. Jego głównym procesem jest produkcja chleba. Jednym z jego drugorzędnych procesów jest oczyszczenie piekarni. Posiadanie czystej i schludnej piekarni pozwala mu robić chleb. Czysta piekarnia pozwala mu uzyskać certyfikat jakości, który gwarantuje higienę w jego firmie.

Jeśli piekarz spędza większość czasu na swoim wtórnym procesie, sprzątaniu, nie pozostało mu wiele czasu na robienie dobrego chleba. Jego biznes ucierpi.

Jako doktorant, twoim podstawowym procesem jest nauka. Oprogramowanie jest procesem drugorzędnym.

Musisz poświęcić jak najwięcej czasu i zdolności umysłowych na proces pierwotny, robiąc główną robotę i jak najmniej na procesy wtórne.

Powiedzmy, że teraz, stosując styl 4-godzinnego tygodnia pracy. Bycie wydajnym w zadaniach procesu wtórnego to strata czasu. Chcesz być efektywny w swojej podstawowej działalności.

Jak więc zdecydować, jakie są najlepsze narzędzia programowe dla Twojego doktoratu? Czy istnieją jakieś zasady wyboru oprogramowania dla Twojego doktoratu?

Zasady wyboru oprogramowania

Wybierz proste oprogramowanie

Zapomnij o oprogramowaniu z miliardem funkcji. Poszukaj prostego oprogramowania. Tak proste, że można go użyć na wiele różnych sposobów.

Wybierz oprogramowanie, które wybierają Twoi koledzy i koleżanki.

Ułatwia to życie, gdy potrzebujesz udostępniać pliki lub gdy nie wiesz, jak coś zrobić i musisz poprosić o pomoc.

Wybierz oprogramowanie, które synchronizuje Twoje dane.

Nasze urządzenia mogą w końcu zepsuć się z ryzykiem utraty cennych plików. Używaj oprogramowania, które synchronizuje przez Internet Twoje pliki pomiędzy urządzeniami. Nawet lepiej, idź do tych, które również przechowują kopie w chmurze.

Dobrze, jak na razie dobrze. Już wiesz, czego szukać w narzędziu programowym. To powinno zaoszczędzić ci czasu, który mógłbyś wykorzystać na prawdziwą naukę.

Wiesz, co mogłoby zaoszczędzić ci więcej czasu? Uzyskanie listy oprogramowania, które najlepiej spełnia te kryteria i którego będziesz potrzebował na pewno podczas trwania swojego doktoratu.

10 Narzędzi, które zwiększają wydajność

Wunderlist – zarządzanie zadaniami

Mówię tu o wydajności pracy doktorskiej. Dlatego powinienem zacząć od narzędzia programowego, które zawsze przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o wydajności pracy doktorskiej: oprogramowanie na listę rzeczy do zrobienia.

Jeśli myślałeś, że doktorat będzie tak cichy jak medytowanie na szczycie góry, pomyśl jeszcze raz. Codziennie otrzymujemy mnóstwo danych wejściowych. Zrób to, wyślij to, przygotuj to. Wyślij przypomnienie do szefa….

Najlepszym sposobem na śledzenie tego, co robić, jest lista rzeczy do zrobienia. Jeśli jesteś ze „starej szkoły”, możesz pójść po kawałek papieru. Jeśli chcesz zrezygnować z papieru, musisz wypróbować „Wunderlist”.

Wunderlist jest prosty, tylko prowadzi listę zadań. Można je grupować, na przykład jeśli należą do tej samej grupy. Przypisujesz (lub nie) datę do swojego zadania. Masz automatyczną listę zadań opóźnionych i tych, które powinieneś zakończyć już dziś.

Wunderlist synchronizuje listę spraw do załatwienia między urządzeniami (Windows, Mac, smartfony, tablety, przeglądarka internetowa).

Mendeley – zarządzanie literaturą

Podczas studiów doktoranckich spędzisz dużo czasu, robiąc trzy rzeczy: czytając artykuły, przeglądając literaturę i formatując cytaty w swoich publikacjach.

Mendeley może ci w tym pomóc. Jest to dość proste i synchronizuje wszystko z chmurą i pomiędzy komputerami.

Oto jak to działa. Pobierasz pliki PDF, które chcesz przeczytać. Rzucasz je w Mendeley. Mendeley przypisuje wszystkie tytuły, autorów i inne informacje. Synchronizuje z chmurą i innymi urządzeniami. Kiedy piszesz swój artykuł, rozszerzenie Word lub OpenOffice umożliwia wstawianie cytatów w odpowiednim formacie czasopisma, w którym chcesz opublikować.

Evernote – obchodzenie się natłokiem informacyjnym

Evernote robi dwie trudne rzeczy w prosty sposób. Przechowuje wszelkie informacje, które na nią rzucasz i znajduje je podczas wyszukiwania.

Zapomnij o zakładkach w przeglądarce internetowej, folderze ze zdjęciami i zrzutami ekranu, plikach tekstowych z notatkami lub dokumentach z projektami.

Evernote tworzy notatki z tym, co znajdziesz w Internecie, ze zrzutami ekranu, zdjęciami z telefonu, plikami PDF lub po prostu z tymi, które piszesz samemu. Wszystko w jednym miejscu. A kiedy ich szukasz, musisz tylko poszukać ich a-la-Google..

Dropbox – kopia zapasowa i udostępnianie

Jak widziałeś, poleciłem kilka programów, które synchronizują zadania, dokumenty lub notatki. Jak synchronizować inne rodzaje plików, takie jak kod, zdjęcia czy dokumenty? Odpowiedź brzmi: Dropbox.

Po zainstalowaniu aplikacji Dropbox na komputerze zostanie utworzony folder o nazwie „Dropbox”. Zawartość tego folderu jest synchronizowana z folderami ‚Dropbox’ w innych komputerach lub aplikacjami Dropbox w smartfonach i tabletach. Dodatkowo, Dropbox sotres kopię plików w chmurze, aby upewnić się, że nie stracisz pliku w żadnych okolicznościach.

Dodatkowo, możesz udostępnić innym użytkownikom Dropbox folder i jego zawartość. Możesz użyć tej funkcji do współdzielenia wielu plików ze współpracownikami. Pamiętasz, kiedy dostawca usług poczty elektronicznej wysłał informację, że nie możesz wysłać plików, ponieważ są one zbyt duże? Dropbox to naprawia.

Znasz prawdziwego zabójcę wydajności pracy doktorskiej? Muszę zrobić wszystko od nowa, mam na myśli wszystko, ponieważ uszkodzony dysk twardy spowodował utratę wszystkich plików. Dropbox uratowałby twój tyłek w tym katastrofalnym wydarzeniu.

Microsoft Word – edytor tekstu

A teraz wracamy do pisania. Musisz użyć edytora tekstu. Ponieważ chcesz uzyskać cyfrową informację zwrotną, musisz użyć tego samego edytora, co osoba udzielająca informacji zwrotnej. I będzie to Microsoft Word na 99%.

Excel – obsługa danych i wykresów

Podczas badań będziesz produkować pewne dane i przechowywać je w formie tabeli. Następnie możesz chcieć obliczyć procenty, albo zliczyć coś lub proporcje.

Możesz chcieć zrobić kilka wykresów porównujących X i Y lub wykresy liniowe pokazujące pewne trendy. Te działki będą niektórymi z danych liczbowych w następnej publikacji.

PowerPoint – prezentacja

Cóż, wszyscy używają PowerPoint. Wiele konferencji pozwala prezenterom na korzystanie tylko z slajdów PowerPoint. Mówią, że nie mogą zagwarantować, że inne formaty będą działać dobrze.