Podstawowe zasady wytwarzania i formowania papieru nie zmieniły się od czasu wynalezienia procesu przez Ts’ai Lun prawie 2000 lat temu. Drewno lub włókna bawełniane są bite, dopóki nie rozpadną się na małe cząstki, a włókna są rozcieńczane wodą, aby uzyskać masę celulozową i umieszczane w zbiorniku.

Masa celulozowa jest następnie mierzona w ciągłym strumieniu na ruchomy ekran druciany. Ruchomy drut jest mechanicznie wstrząśnięty z boku na bok w celu równomiernego rozprowadzenia masy celulozowej po ekranie i odprowadzenia wody. Skrzynki ssące pod ekranem pomagają również odprowadzać nadmiar wody.

Masa celulozowa jest następnie przenoszona na tkany filcowy koc i przenosi papier przez wałek dociskowy, który usuwa jeszcze więcej wody. Poprzez zmianę tekstury tkaniny i lokalizacji filców, gotowa faktura papieru może być zróżnicowana. Papier akwarelowy, na przykład, używa bardzo mocno teksturowanego filcu, podczas gdy filce do rysowania i szkicowania papieru mają bardzo małą teksturę. W tym momencie włókna się zazębiają, a papier wyschł na tyle, że można go przepuścić przez ogrzewane parowo cylindry.

Następnie papier przechodzi przez wannę „doboru wielkości”, aby poprawić właściwości robocze arkusza. Bez doboru wielkości, papier zachowywałby się jak bibuła. Klasyfikacja według wielkości uszczelnia włókna indywidualnie lub w formie struktury w celu wywołania odpływu wody. Ilość doboru wielkości dostosowuje się w zależności od gatunku papieru. Na przykład, papiery do rysowania mają większe rozmiary do przechowywania wody, gdzie papiery akwarelowe wymagają innego podejścia, aby umożliwić absorpcję przy jednoczesnym zachowaniu wewnętrznej bariery.

Po kąpieli klasyfikacyjnej papier jest ponownie suszony. W tym momencie przechodzi on przez różne procesy wykańczania w zależności od rodzaju papieru. Stos kalandrujący, który jest dużym stosem rolek, które jednak biegnie papier, określa ostateczną gładkość arkusza. Stopień kalandrowania może być regulowany w celu zmiany gładkości arkusza.

Jeśli pożądany jest bardzo gładki arkusz, w Strathmore mamy specjalny proces, który rezerwujemy dla naszych wysokowydajnych, w 100% bawełnianych papierów typu bristol. Nakładamy papier bristolowy między arkuszami metalu, który przechodzi z powrotem i z powrotem między rolkami dociskowymi w procesie zwanym galwanizacją. Dlatego też nasze papiery ulta-smooth Seria 500 Bristol nazywamy „Bristol Plate”…