Poniżej przedstawiamy sprawdzone strategie, które pomogły wielu uczniom poprawić wyniki testów i skuteczniej przygotować się do egzaminów.

Wygląda na to, że niektórzy studenci dobrze sobie radzą w ostatniej chwili na „cramming”. Ale większość ekspertów zgadza się, że cracanie nie jest skuteczne. Według profesora psychiatrii z UCLA Andrew Fuligni, największy problem z cracmmingiem polega na tym, że cracmming powoduje, że studenci poświęcają czas snu na naukę. Podczas gdy ja no jest ewentualny wykonywać dobrze na teście bez wymaganej wiedzy, sen jest krytyczny dla akademickiego sukcesu. Poświęcanie snu na dodatkowe 3 lub 4 godziny nauki często przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących przygotowania testu, które możemy Ci dać, jest zapewnienie sobie czasu na naukę. Nie zwlekajcie! Najlepiej zacząć przygotowywać się na długo przed dniem testu. Wyrób sobie nawyk terminowego wypełniania zadań do czytania i często przeglądaj notatki z wykładów. Jeśli przygotowujesz się do egzaminów maturalnych lub końcowych, będziesz chciał zorganizować swój czas, aby móc poświęcić więcej czasu na te egzaminy, które są ważniejsze lub będą bardziej wymagające.

Zaplanuj swój czas nauki

Zróbcie czas na naukę. Odkładanie na później regularnego czasu na naukę jest krytyczne dla osiągnięcia wysokiej wydajności testu. Zalecamy przygotowanie kalendarza semestralnego, harmonogramu tygodniowego oraz harmonogramu dziennego, który obejmuje regularne sesje nauki. Praca i inne czynności są tak łatwe do wykonania, że szybko zyskują pierwszeństwo przed nauką, więc zaplanuj swój czas na naukę z wyprzedzeniem. W miarę upływu semestru można zmieniać harmonogram nauki, aby dostosować go do swoich potrzeb, ale upewnij się, że planujesz sesje nauki z wyprzedzeniem – i że się ich trzymasz.

Zegarek

Prawie każdy nauczyciel posiada metodologię przygotowywania pytań testowych – i zazwyczaj stosuje tę samą metodologię za każdym razem, gdy przygotowuje test. Zwróć uwagę na wskazówki, jakich nauczyciel może udzielić na temat możliwych pytań testowych i ich formatów. Wskazane jest również uczestniczenie w sesjach przeglądania testów i zadawanie pytań o niejasne pojęcia. Nigdy nie wstydź się zadawać pytań.

Zapytaj swojego nauczyciela o kierunek

Sugerowalibyśmy nawet, aby zapytać nauczyciela bezpośrednio o najlepszy sposób nauki do testu. Wielu nauczycieli jest otwartych na dzielenie się z uczniami sugestiami, a nawet sekretami, jak najlepiej przygotować się do egzaminów. Nie bójcie się pytać nauczyciela o to, na jakich przedmiotach lub tematach będziecie testowani podczas egzaminu – nawet o to, jakie rodzaje pytań możecie zobaczyć.

Przyjedź wcześnie w dniu testu

Im więcej będziesz mógł zdobyć przed testem, tym lepiej ci będzie. Wciąż pamiętam, że pojawiłam się na zajęciach w dniu mojego egzaminu z historii AP w liceum. Mój nauczyciel, pan Farr, odpowiadał na pytanie zadane mu przez innego ucznia, szukając wyjaśnień na temat testu. Czy to przez ogłoszenie, czy przez przypadek, nigdy się nie dowiem, ale on powiedział do tego ucznia: „Nie stresuj się tym”. Niewiele z tego testu obejmuje ten materiał.” Wiedząc, że to pozwoliło mi skupić się na pozostałych 30 minutach nauki na tematyce, która miała być bardziej prawdopodobna na egzaminie.

Często zdarza się również, że uczniowie zmagający się z trudnymi koncepcjami lub tematami pojawiają się wcześnie w dniu testu, aby uzyskać dodatkowe wyjaśnienia lub zrozumienie od nauczyciela lub instruktora. Jest to doskonała okazja do uzyskania dodatkowego zrozumienia i przygotowania do testu.

Pokazać się wcześnie na zajęciach w dniu testu, jeśli nauczyciel udzieli dodatkowych wskazówek, instrukcji lub wglądu.

Na kilka dni przed testem rozpocznij ostateczny przegląd wszystkich notatek z wykładu, zadań do czytania i innych materiałów, które pomogą Ci w przygotowaniu. Możesz zrobić ten przegląd samodzielnie lub w ramach grupy badawczej. Praca w ramach grupy studyjnej to doskonały sposób na dokonanie oceny w ramach przygotowań do egzaminu. Ocena przygotowania do egzaminu w ramach grupy studyjnej pozwoli Ci poprawić swoje notatki, uzupełnić wszelkie braki w zrozumieniu, dokładniej zbadać złożone koncepcje, zmaksymalizować swój czas, pokryć więcej materiału, zdobyć dodatkową wiedzę na temat tego, co może się znaleźć na teście, a także zapewnić Ci system wsparcia.

Przygotuj zarys

Przygotuj zarys głównych tematów i pojęć, które zostaną omówione podczas egzaminu, a następnie wykorzystaj tę kartę do nauki.Pomoże Ci to w zapamiętaniu kluczowych faktów i innych informacji, na których będziesz testowany.

Używaj pomocy wizualnych

Pomoce wizualne, w tym wykresy, diagramy i wykresy, są świetną pomocą w nauce – zwłaszcza dla osób uczących się wizualnie. Uporządkowanie informacji na wykresach i schematach pomaga skondensować i uprościć informacje oraz poprawia zapamiętywanie informacji w czasie testu.

Bądźcie zdrowi

Odpoczynek i regularne ćwiczenia zwiększą Twoją zdolność do dobrych wyników na teście. Przed przystąpieniem do testu zjedz pożywny posiłek, aby być czujnym i skoncentrowanym. Trzymaj się z dala od śmieciowego jedzenia. Jedzenie śmieciowego jedzenia lub cukru przed testem spowoduje szybkie wyczerpanie się poziomu energii i może wpłynąć na Twoją zdolność do koncentracji.

Sporo snu

Nierozsądnie jest nie spać całą noc studiując przed dniem testu. Dobrze jest spać w nocy przed testem. Chociaż spędzenie dodatkowego czasu na przygotowaniach wydaje się poprawiać swój wynik, nigdy nie chcesz pokazać się zmęczony testem. Badania pokazują, że studenci, którzy spędzają więcej czasu na nauce z góry i mniej czasu spędzają w nocy przed testem, zazwyczaj lepiej radzą sobie na testach.

Pozostań nawodniony i korzystaj z łazienki

Upewnij się, że korzystasz z łazienki przed rozpoczęciem testu. Jeśli musisz odwiedzić toaletę podczas testu, może to oznaczać stratę czasu, a w wielu przypadkach uczniowie nie mogą opuścić pokoju po rozpoczęciu testu. Może to być również bardzo nieprzyjemne i rozpraszać koncentrację, ale ważne jest również, aby pozostać nawodnionym. Jeśli to możliwe, przynieś ze sobą na egzamin butelkę wody.

Interesujesz się edukacją? Sprawdź: inter-esse.pl