Egzaminy mogą powodować dużą presję. Możesz potrzebować pewnych ocen do kursu lub pracy. Albo Twoi rodzice, opiekunowie lub nauczyciele mogą wywierać na Tobie presję. Możesz też wywierać duży nacisk na siebie.

Bez względu na to, skąd pochodzi presja, istnieją sposoby, aby pomóc ci poradzić sobie z tym problemem:

Kiedy czujemy się zaniepokojeni, możemy zacząć myśleć o rzeczach takich jak „nie mogę tego zrobić” i „zawiodę”. Może to być trudne, ale spróbuj zastąpić je pozytywnymi myślami, takimi jak: „to tylko niepokój, nie może mnie skrzywdzić” i, „odpręż się, skoncentruj się – wszystko będzie dobrze”.

Czasami ludzie mogą wywierać na Ciebie presję, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, a czasami może to pomóc w mówieniu o tym, jak się czujesz. Rozmowa o rzeczach może pomóc Ci zastanowić się nad innymi sposobami, w jakie mogą Cię wesprzeć w przyszłości. Jeśli martwisz się, że komuś powiesz, zawsze możesz z nami porozmawiać.

Rozmowy o nauce z przyjaciółmi mogą pomóc w utrzymaniu motywacji. Ale może też sprawić, że poczujesz się niewystarczająco dobrze, szczególnie w mediach społecznościowych. Spróbuj zachować listę zmian, które zrobiłeś, abyś mógł zobaczyć, ile udało Ci się osiągnąć.